Pyra
Uczę się pisać...
Dołączył: 21 Lis 2007
Posty: 17
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Frei Stadt <3
|
Wysłany: Nie 21:36, 02 Gru 2007 Temat postu: polowa II okresu turystyki 1873-1896 |
|
|
O II pałwę II okresu prosić Kasię
połowa II okresu rozwoju turystyki w Polsce
(1874-19896)
- 1873 r. – Galicyjskie Towarzystwo Tatrzańskie.Założycielami Towarzystwa byli m.in. dr Tytus Chałubiński, Feliks Pławicki, Adolfa Tetmajera i Józefa Stolarczyka. .W latach 1886-1920 organem Towarzystwa był "Pamiętnik Towarzystwa Tatrzańskiego", wydawany nieco częściej niż raz do roku. Głownym jego załozeniem było badanie Karpat, a w szczególności Tatr i Pienin oraz rozpowszechnianie zebranych o nich wiadomości oraz ochrona zwierząt halskich: kozicy i świstaka.Towarzystwo Tatrzańskie kładło podwaliny pod powstanie Tatrzańskiego Parku Narodowego, TOPR-u, a także Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (po połączeniu z Polskim Towarzystwem Krajoznawczym).
- 1874 r. – Towarzystwo Tatrzańskie rozpoczęło budowę nowego schroniska nad Morskim Okiem w miejsce starego spalonego, które nazwano imieniem Stanisława Staszica.Schronisko służyło turystom do 1898 r., kiedy to kolejny pożar strawił budynek. Budynek wozowni, po pożarze właściwego schroniska, przejął jego rolę i tak jest do dziś. Obecnie była wozownia jest najstarszym istniejącym schroniskiem w Tatrach Polskich.
-1876 - powstaje schronisko w Dolinie Pięciu Stawów w Roztoce
- 1906 r. – powstaje w Warszawie z inicjatywy m.in. Aleksandra Janowskiego Polskie Towarzystwo Krajoznawcze PTK, a swoim zasięgiem obejmuje zabór rosyjski.Jednym z głównych jego celów było ukazywanie piękna ziemi polskiej oraz rozbudzanie uczuć patriotycznych poprzez poznawanie Polski.PTKraj prowadziło działalność popularyzatorską, wydawniczą i turystyczną. W szczególności Towarzystwo organizowało wycieczki po kraju,urządzało wystawy krajoznawcze i prowadziło muzea, m.in. w Kaliszu (1908), Suwałkach (1908), Piotrkowie Trybunalskim (1909), Łowiczu (1910), Sandomierzu (1921), Nowogrodzie nad Narwią (1927) i Warce. Ich zbiory gromadzone były przez członków PTKraj z danego terenu.Towarzystwo wydawało przewodniki, informatory i pocztówki, a także (od 1910 roku) rocznik krajoznawczy Ziemia.
Pierwsze schronisko PTKraj powstało w Świętej Katarzynie, u podnóża Łysicy w Górach Świętokrzyskich. Kolejne powstawały na atrakcyjnych turystycznie nizinnych obszarach kraju. Po I wojnie światowej i odzyskaniu niepodległości towarzystwo objęło działalnością cały kraj. Jego honorowym członkiem był Stefan Żeromski.
Działalność obu organizacji doprowadziła do znacznego rozwoju turystyki poznawczej.Społeczeństwo polskie rozbudzone świadomością narodową spowodowało wzrost zainteresowania miejscami związanymi z hitorią kraju.Głównym ośrodkiem ruchu turystycznego stał się Kraków.Obok turystyki poznawczej i kwalifikowanej,rozwijała się nadal turystyka wypoczynkowa.
Wpływ na rozwój miejscowości wywarła komunikacja kolejowa.Miejscowości uzyskujące połączenia kolejowe:Zakopane w 1899,Krynica w 1911,Kudowa w 1905 notowały znaczny wzrost ruchu turystycznego.
Dużą frekwencję turytyczną wykazywały uzdrowiska dolnośląskie.Bezposrednio przed I wojną światową szczególnie dużą liczbę turystów zanotowano w Szklarskiej Porębie i Karpaczu.Znaczny wzrost ruchu turytycznego obserwowano również w uzdrowiskach położnych w strefie nadmorskiej.Świnoujście stało sie w tym okresie jednym z najmodniejszych kąpielisk nad Bałtykiem.
- Eugeniusz Romer założył instytut kartograficzny Atlas (Książnica – Atlas)
- Oskar Kolberg (sformulowal podstawy krajoznawstwa i wiedzy o folklorze poczynione podczas wedrowek poprzez wszystkie zabory, które zawarl w 30-tomowym dziele „Lud, jego zwyczaje”)
- Mariusz Zaruski ( zeglaz, taternik, pisarz, zalozyciel TOPR w 1909, pionier polskiego narciarstwa, dzialacz Tow. Tatrzanskiego)
- Kazimierz Kulewieć (przyrodnik, krajoznawca, dzialacz spoleczny, wspolzalozyciel i prezes PTK, wydawca czasopisma „Ziemia”, redaktor „Naokolo świata”)
- M. Orłowicz – dzialacz turystyki i karajoznawstwa, wspoltworca polskiej tur. Zespolowej, wspoltworca Polskiego Tow. Tatrzanskiego i PTK, autor przewodników)
Post został pochwalony 0 razy
|
|